Komposto duobė su savo rankomis: gamybos ir projektavimo galimybės

Kuo geresnė dirvožemio kokybė, tuo turtingesni augalai auginami šioje žemėje. Bet taip atsitinka, kad pradiniai duomenys nėra per daug geri ir turite tręšti dirvožemį. Tam galite naudoti įvairias trąšas, tačiau geriausia gaminti komposto duobę, kuri taps ekologiškos medžiagos šaltiniu. Apsvarstykime, kaip komposto duobė turėtų būti padaryta savo rankomis: gamybos galimybės ir šiam tikslui tinkamos medžiagos.

Kaip padaryti komposto duobę: šios rūšies konstrukcijų ypatybės

Norint suprasti, kaip tinkamai pagaminti komposto duobę, pirmiausia reikia išsiaiškinti, ką jis naudojamas. Paprastai organinių atliekų šalinimui naudojama komposto duobė, kuri dėl puvimo proceso virsta organinėmis trąšomis. Yra daug dizaino variantų, ir kiekvienas savininkas gali pasirinkti tik tinkamiausią variantą.

Komposto krūva susiduria su pjautos žolės ir kritusių lapų šalinimu. Laikui bėgant, drėgmei ir mikroorganizmams, visa tai virsta trąšomis, kurios gali būti naudojamos visų rūšių sodams auginti soduose ir sode.

Kompostinių organinių trąšų krūva su savomis rankomis yra ypač greita, ypač todėl, kad yra daug savirealizacijos idėjų, kurias galima naudoti kaip pagrindą. Naudodami padėklus, kurie paprastai naudojami statybinių medžiagų transportavimui ir saugojimui, kompostui galite gaminti duobę. Jie gali būti perkami gana mažomis kainomis arba, galbūt, paprasčiausiai randami jūsų pačiame sklype.

Kalbant apie komposto krūvos išdėstymą, negalima paminėti jo teisingos vietos svarbos. Visų pirma, projektas turi būti pakankamai pašalintas iš gyvenamųjų pastatų. Be to, vėjo jėgainės įrengimo vieta turėtų būti pučiama, kad būtų išvengta oro stagnacijos ir iš jos atsirandančių nemalonių kvapų koncentracijos. Be to, turi būti užtikrinta galimybė patekti į kompostą, kad žaliavų pripildymo ar galutinio trąšų pašalinimo procesas būtų kuo patogesnis.

Geras patarimas! Kad puvimo procesas vyktų greičiau, rekomenduojama periodiškai maišyti kasetėje esančius sluoksnius. Todėl planavimo ir rengimo etape verta pamąstyti, kaip tai galima padaryti.

Be to, reikia atsižvelgti į šiuos atrankos kriterijus, tinkamus komposto duobės vietai:

 • Pasirinkta vieta turi būti pakankamai dideliame atstumu nuo bet kokio geriamojo vandens šaltinio, pavyzdžiui, šulinio ar šulinio. Atstumas tarp šių objektų turi būti bent 25 m;
 • jei sklypas nėra tiksliai lygus, bet po nuolydžiu, tuomet jūs turite padaryti komposto duobę žemiau vandens lygio (pageidautina žemiausiame sklypo taške). Tai padės išvengti puvimo ir švaraus vandens patekimo;
 • Verta iš anksto sužinoti dažniausiai vėjo kryptį, nes duobė dažnai tampa gana stipraus ir nemalonaus kvapo šaltiniu, ir gali sukelti diskomfortą tiek jums, tiek jūsų kaimynams;
 • verta pasirūpinti, kad būtų ne tik laisvas požiūris į duobę, bet ir pakankamai vietos, kad galėtumėte atnešti atliekas arba išimti galinį kompostą, naudodami žoliapjovę.

Geras patarimas! Dėl komposto duobės patartina pasirinkti tamsesnę vietą, nes saulės spinduliai neigiamai veikia puvimo procesą, žymiai sulėtindami kompostavimo procesą.

Kad trąšos, gautos dėl skilimo, būtų aukštos kokybės ir naudingos augalams, o ne žalos, kiekvienas vasaros gyventojas turi būti iš anksto supažindintas su produktų, kurie gali būti arba negali būti įtraukti į kompostą, sąrašu. Taigi, kompostavimui yra puikus:

 • žolė, piktžolės, lapai, šienas, šiaudai ir tt;
 • uogos, vaisiai ir bet koks jų valymas (žalias);
 • medienos gaminių atliekos, kurios nebuvo dažytos;
 • popieriaus gaminiai (servetėlės, krepšiai, kartonas), susmulkintos formos;
 • arbatos, kavos ar grūdų paruošimo atliekos;
 • medžių šakos ir šaknys po smulkinimo;
 • adatos;
 • žolėdžių mėšlas (tik dveji metai);
 • medienos pelenai.

Svarbu! Kompostų valymo produktų, tokių kaip bulvės ir pomidorai, turinio procentinė dalis neturėtų viršyti 15-20%.

Draudžiama pridėti prie komposto krūvos:

 • visi augalai, kuriuos paveikė kenkėjai;
 • augalai, kuriems buvo atliktas miltligė, vėlyvasis pjaustymas ir tt;
 • gyvūno išmatos, nes jos gali būti užsikrėtusios helminto kiaušiniais;
 • mėsos produktų kaulai ir likučiai. Jie provokuoja labai nemalonų kvapą ir taip pat bus maistas žiurkėms;
 • neorganinės atliekos – plastikas, guma, sintetiniai audiniai ir metalai;
 • augalai, kurie buvo apdoroti herbicidais;
 • kopūstų liekanos, kurių puvimas sukelia labai stiprų ir nemalonų kvapą.

Dėl piktžolių kompostavimo, ekspertai rekomenduoja juos įdėti į atskirą krūvą, kuri yra padengta plėvele. Taigi, rizika, kad augalai vėl įsitvirtins, bus pašalinta ir galima tikėtis jų mirties su šimtu procentų tikimybe.

Jei prie bendrojo krūvos pridedame piktžoles, mes dažnai turime susidoroti su tuo, kad daugiamečiai augalai įsitvirtina, ypač jei drėgmė yra pakankamai aukšta dėl reguliaraus laistymo ar lietaus.

Svarbu! Siekiant pagreitinti atliekų skilimo procesą, rekomenduojama jas iš anksto sutraiškyti. Tai ypač pasakytina apie tokius elementus kaip šakos, šaknys ir popieriaus gaminiai.

Išsiaiškinus, ką galima įdėti į komposto duobę ir kas negali būti, viskas lieka supažindinti su atliekų tvarkymo taisyklėmis, siekiant suteikti jiems efektyviausią puvimą. Be to, laikotarpio, per kurį kompostas bus sukurtas, trukmė tiesiogiai priklauso nuo teikiamos priežiūros teisingumo:

 • drėgmė yra svarbiausias rodiklis, turintis įtakos atliekų puvimui ir komposto formavimui. Norint išlaikyti norimą lygį, rekomenduojama periodiškai laistyti daugybę laistymo skardinių. Kartu svarbu, kad rezultatas būtų drėgnas, bet ne drėgnas, nes vandens gausa neigiamai paveiks bakterijų gyvybingumą ir aktyvumą;
 • Kartą per mėnesį reikia kruopščiai maišyti krūvą, taip užtikrinant prieigą prie deguonies. Tai leidžia ne tiek daug nudegti, kiek išeikvoti. Tuo pačiu metu, jei nėra galimybės visiškai kasti viską, galite naudoti šakutes ir perverti krūvą kiek įmanoma daugiau vietų;
 • Siekiant pagreitinti komposto brandinimą, būtina pridėti azoto, kuris yra didelis kiekis žaliose augalų dalyse, taip pat srutose.

Aukštos kokybės komposto susidarymas paprastai trunka 1-1,5 metų. Per šį laiką beveik visos atliekos ir liekanos visiškai suyra. Kompostą galima atpažinti vizualiai ir kvapu. Baigtas mišinys yra truputį rudos masės ir turi miško žemės kvapą.

Komposto naudojimas yra vienas populiariausių. Galų gale, ne kiekvienas vasaros gyventojas žino, kaip ir kodėl naudoti gautą mišinį, ir kaip labai naudinga. Tiesą sakant, galima tręšti dirvą kompostu praktiškai bet kokiems augalams. Agurkai, pipirai, cukinijos ir moliūgai geriausiai atitinka panašų viršutinį padažą. Rezultatas gali būti pastebimas jau ateinančiame derliaus nuėmimo sezone – vaisiai auga dideli, ryškūs ir prisotinti spalva, skonis ir aromatas yra ryškūs.

Tačiau yra augalų, kurių kompostas nėra toks naudingas. Pavyzdžiui, tokiu būdu neturėtų būti apvaisintos gausios šaknys, pomidorai, melionai ir arbūzai, nes tai lemia tai, kad derlius mažėja, o žalios masės kiekis, priešingai, didėja.

Jis gerai reaguoja į braškių kompostą, ypač jei jį iš anksto supjaustėte „šaknimi“ ir ant jo pusiau suskaidytą kompoziciją. Tuomet visa tai reikia laistyti, ir likti tik laukti naujų šviežių žalumynų, o taip pat ir gausaus derliaus kitame sezone.

Norint tinkamai sukurti komposto duobę, būtina suprasti, kaip turėtų būti įrengtas komposto krūva. Yra daug galimybių, kaip padaryti savo rankas, bet pirmiausia turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, kad ją turėtų sudaryti trys dalys. Tokiu atveju būtina įrengti 8 atramines stulpelius, kurių kiekvienas būtinai yra apdorojamas apsauginiu agentu.

Geras patarimas! Kaip apsauginė kompozicija kolonoms galima naudoti variklio alyvą, mazutą ar net dervą.

Kaip vienos iš šalių tvoros, galite naudoti tvoros audinį, o likusiems – geriau tinka lentoms. Iš jų pagamintos pertvaros, kuriose jos palieka skyles vėdinimui. Tai prisideda prie skilimo proceso. Taip pat įrengtos durys, leidžiančios patekti į kompostą.

Komposto duobės įrenginys šalyje su savo rankomis užtikrina tinkamą ventiliacijos lygį ir apsaugo turinį nuo kritulių. Kad komposto krūva nebūtų virsta pelkėmis, kritulių metu ji turi būti padengta specialia tinkamo dydžio dangčiu. Ir jei oro sąlygos nėra pernelyg griežtos, tuomet tai yra priimtina naudoti šiam tikslui.

Kita galimybė – iš anksto išmontuotų statybinių padėklų naudojimas. Naudojant apvaliąją mašiną, plokštės gali būti suskirstytos į atskirus elementus ir po to surenkamos iš jų tinkamo dizaino. Šiuo atveju plokščių tvirtinimas yra geriau gaminti vertikaliai. Priekinę plokštę galima pritvirtinti klijais. Norint užtikrinti tokį stabilumą, būtina naudoti pastato lygį ir apipjaustyti apatinius skersinius.

Taip pat svarbu, kad namų kompozitoriaus sienų aukštis būtų toks, kad bet kokio aukščio žmogui būtų patogu pridėti, maišyti ir ištraukti kompostą.

Įdomu Galite atkreipti dėmesį į kompostinių duobių statybą, pagamintą pagal Suomijos technologijas. Tokiu atveju kai kurie struktūriniai bruožai yra įdomūs, pavyzdžiui, kai iš vieno skyriaus ištraukiate humusą, jis automatiškai užpildomas iš kitos medžiagos.

Komposto duobės tipas nustatomas remiantis keliais veiksniais. Vienas iš jų yra diegimo metodas. Apsvarstykite visas esamas parinktis:

 • tam tikros vietos priskyrimas komposto duobės organizavimui. Tuo pačiu metu paruošiamas pamatų duobė, kuri yra labai panaši į šulinį, tačiau tuo pačiu metu turi mažesnį gylį. Be to, duobės sienos yra sustiprintos, kad būtų išvengta dirvožemio žlugimo ir apgaubtas 20-25 cm atstumu nuo apačios. Šis atstumas yra būtinas siekiant užtikrinti mikroorganizmų laisvą prieigą prie atliekų;
 • Kitas variantas yra įrengti specialų konteinerį, skirtą sodo sklypui, kad būtų galima surinkti ir perdirbti į kompostą. Šis metodas leidžia gauti galutinį produktą bet kuriuo metu. Šio dizaino centre buvo suformuota duobė su klojiniais, taip pat specialus dėžių langelis. Įgyvendinant šią galimybę, labai svarbu tinkamai atsižvelgti į vėdinimo organizavimą;
 • komposto krūva su savo rankomis – paprasčiausias būdas išspręsti problemą. Norėdami tai padaryti, pakanka padengti pagrindą, kurį sudaro smėlis, žvyras ir sausas žolė. Atliekos paprasčiausiai sukraunamos ant viršaus, kurios galiausiai pradės šluoti.

Lengviausias būdas dirbti su mažais komposto duobėmis, kurios gali būti paslėptos gausu gėlių ar net krūmų. Beje, komposto kiemas yra puiki vieta eksperimentams, susijusiems su naujų kasmetinių augalų veisimu.

Jūs galite vizualiai pamatyti, kaip kompostatoriai yra pagaminti ir pagaminti, kad galėtumėte duoti savo rankas, žiūrėdami mokymo pamokas ir išsamias instrukcijas. Pakanka nuspręsti, koks dizainas geriausiai tinka konkrečiu atveju, taip pat atsižvelgti į jų individualius poreikius ir pageidavimus. Likusiems, nebus jokių problemų, nes kompostinių duobių variantai yra tokie patys kaip jūsų rankose, nes yra paruoštų modelių.

Like this post? Please share to your friends:
Atbildēt

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: